Mbretëria e Bashkuar e Britanisë së Madhe dhe Irlandës

Nga Wikipedia, Enciklopedia e Lirë
Shko te: navigacion , kërko
Mbretëria e Bashkuar e Britanisë së Madhe dhe Irlandës1801-1922 [shënim 1]


Flamur Coat of arms
Moto
" Dieu et mon droit "( frëngjisht ) [Shënim 2]
"Zoti dhe e drejta ime"
Himn
" Rroftë mbreti! "(para 1837/1901-22)
"Perëndia Save the Queen" (1837-1901)
Vendndodhja e Mbretërisë së Bashkuar
Kapital Londër
51 ° 30'26 "N 00 ° 07'39" W / 51,50722 ° N 0,12750 ° W / 51,50722; -,12750
Gjuhë të huaja
Qeveri Unitar parlamentar monarki kushtetuese
Monark
- 1801-1820 George III
- 1820-1830 George IV
- 1830-1837 William IV
- 1837-1901 Victoria
- 1901-1910 Edward VII
- 1910-1927 George V
Kryeministri
- 1801-1804 Henry Addington (i parë)
- 1924-1927 Stanley Baldwin (e fundit)
Legjislatura Parlament
- Dhoma e lartë Dhoma e Lordëve
- Dhoma e ulët Dhoma e Komuneve
Histori
- Akti i Unionit 1800 1 janar 1801
- Traktati anglo-irlandez 6 dhjetor 1922
- Emri zyrtar ndryshuar 12 prill 1927
Zonë
- 1801-1922 315.093 km ² (121.658 sq mi)
Popullsi
- 1801 est 16.345.646
      Dendësi 51.9 / km ² (134.4 / sq mi)
- 1921 est 42.769.196
      Dendësi 135.7 / km ² (351.6 / sq mi)
Monedhë Pound sterling
Sot pjesë e Angli
Angli
  Irlanda Veriore
Skoci
Uells

Republika e Irlandës

Pjesë e një serie
Historia e Ishujve Britanikë
Stonehenge Closeup.jpg
Parahistorike britanik Ishujt
Klasike britanik Ishujt
Mesjetare britanik Ishujt
Moderne britanik Ishujt
Sipas rajonit
Nga tema

Mbretëria e Bashkuar e Britanisë së Madhe dhe Irlandës [shënimi 3] ishte emri zyrtar i Mbretërisë së Bashkuar në mes të 1801 dhe 1927, duke reflektuar faktin se deri në vitin 1922, të gjithë e Irlandës ishte pjesë e Bashkimit. Shteti u krijua më 1 janar 1801 sipas kushteve të Akteve të Bashkimit 1800 , me të cilën mbretëritë më parë veçanta të Britanisë së Madhe dhe Irlandës u bashkuar. Në vitin 1922, njëzet e gjashtë e tridhjetë e dy qarqet e Irlandës u nda për të formuar shtetin e Lirë irlandez , më vonë Republikën e Irlandës . Akti Royal dhe titujt parlamentare 1927 ndryshuar emrin e Parlamentit të Mbretërisë së Bashkuar për të pasqyruar ndryshimin e kufijve të vendit, dhe Akti është konsideruar tradicionalisht për të shënuar pikën kur emri i shtetit u ndryshua në "Mbretëria e Bashkuar e Madhe Britania dhe Irlanda e Veriut ".

Periudhë filloi me të sapo formuar Mbretëria e Bashkuar duke mundur Francënluftrat e Napoleonit . Si rezultat i drejtpërdrejtë i kësaj, Perandoria Britanike u bë më kryesorja fuqi botërore për shekullin e ardhshëm. [1] Britania e Madhe industrializuara me shpejtësi, ndërsa Irlanda nuk e bëri, thellimin e pabarazive ekonomike dhe sociale midis dy ishuj. Një uria shkatërruese , përkeqësuar nga qeveria mosveprim, në mesin e shekullit të 19-të çoi në kolaps demografik në Irlandë, dhe rritur thirrjet për reformën irlandeze tokës dhe decentralizimin e pushtetit ekzekutiv. Rritja e nacionalizmit irlandez përfundimisht arriti kulmin në Luftën irlandez e Pavarësisë , pas Luftës së Parë Botërore , dhe themeli i shtetit irlandez Lirë në 1922.

1801-1837 [ edit ]

Bashkimi i Britanisë së Madhe dhe Irlandës [ edit ]

Pavarësisht se një mbretëri në të drejtën e vet, Irlanda para 1801 nuk ka pasur sovranitet të plotë. Mbretëria e Irlandës ishte një shtet kolon, me monarkut të Anglisë mban sovranitetin. Qeveria e saj ishte drejtuar nga një Lord togerit dhe të tij Sekretari shefi , të cilët ishin përgjegjës për qeverinë e Britanisë së Madhe në vend se me Parlamentin e Irlandës . Para Kushtetutës të 1782 , parlamenti irlandez ishte edhe fettered rëndë , dhe vendimet në gjykatat irlandeze mund të përmbys në apel në britanik Dhomës së Lordëve në Londër.

Irlanda fituar një shkallë pavarësie në 1780 në sajë të Henry Grattan . Gjatë kësaj kohe efektet e ligjeve penale mbi popullsinë katolike shumicë janë ulur, dhe katolikët janë dhënë ekskluzivitet në 1794, megjithatë, ata janë ende të përjashtuar nga u bërë anëtarë të Dhomës së Komuneve irlandez . Kjo periudhë e shkurtër e pavarësisë së kufizuar erdhi në një fund pas Rebelimi Irlandez i v.1798 , që ndodhi gjatë luftës britanike me Francën revolucionare . Frika i qeverisë britanike për të një mur anësor të pavarur të Irlandës kundër tyre me francezët rezultuar në vendimin për të bashkuar të dy vendet. Kjo u solli nga legjislacioni në parlamentet e të dy mbretërive , dhe hyri në fuqi më 1 janar 1801. Irlandez kishte qenë udhëhequr të besojmë nga britanikët se humbja e tyre e pavarësisë legjislative do të kompensohen me katolike Emancipim , pra nga heqja e aftësi të kufizuara civile të vendosur mbi katolikët në të dy Britaninë e Madhe dhe Irlandë. Megjithatë, Mbreti George III ishte egërsisht kundër katolike emancipim, dhe bllokuar përpjekjet e qeverisë së tij për të futur atë. [ citim i duhur ]

Napoleonit Wars [ edit ]

Gjatë Luftës së Koalicionit të Dytë (1799-1801), Britania e pushtuar shumicën e kolonive franceze e hollandeze (Hollanda kishte qenë një satelit i Francës që nga viti 1796), por sëmundje tropikale mori jetën e më shumë se 40,000 trupave. Kur Traktati i Amiens i dha fund luftës, Britania u detyrua të kthehej shumicën e kolonive. Vendbanim i paqes ishte në të vërtetë vetëm një armëpushim, dhe Napoleoni vazhduar të provokojë britanike duke u përpjekur një embargo tregtare në vend dhe duke pushtuar qytetin gjerman të Hanoverit (një çiflig i kurorës britanike). Në maj 1803, lufta u shpall përsëri. Planet e Napoleonit për të pushtuar Britaninë dështuar për shkak të inferioritetit të marinës së tij, dhe në 1805, flota Lord Nelson vendosmëri mundi frëngjisht dhe spanjisht në Trafalgar , që ishte veprimi i fundit i rëndësishëm detar i Luftërave Napoleonike. [ citim i duhur ]

Britanikët sandviçësh HMS zjarre ndaj Francës anije Bucentaure (dismasted tërësisht) në luftë off Trafalgar . Bucentaure gjithashtu lufton HMS Victory (prapa saj) dhe HMS Temeraire (nga e majta që e foto). Në fakt, HMS sandviçësh kurrë nuk luftuan në Trafalgar, kjo është një gabim nga Auguste Mayer , piktori. [2]

Në vitin 1806, Napoleoni lëshuar seri të dekreteve të Berlinit , i cili solli në fuqi Sistemit Kontinental . Kjo politikë kishte për qëllim për të eliminuar kërcënimin e Mbretërisë së Bashkuar duke mbyllur territorin francez-kontrolluar në tregtinë e tij. Ushtria Britanik mbeti një kërcënim minimal në Francë, Mbretërinë e Bashkuar mbajtur, ushtria e të vetëm 220.000 në kulmin e luftërave Napoleonit, ndërsa ushtria e Francës tejkaluar një milion njerëz-në përveç ushtrive të aleatëve të shumta dhe disa qindra mijëra Guardsmen kombëtare që Napoleoni do të mund të hartojë në ushtri nëse është e nevojshme. Edhe pse Marinës Mbretërore në mënyrë efektive ndërprerë ekstra-kontinental tregtisë-të dy të Francës nga kapja dhe kërcënuar anijeve franceze dhe duke kapur frëngjisht kolonial zotërimet-it do të mund të bëjë asgjë në lidhje me tregtinë e Francës me të ekonomive kryesore kontinentale dhe përbën pak kërcënim për territorin francez në Evropë. Popullsia e Francës dhe bujqësore kapacitet shumë tejkaluar atë të Mbretërisë së Bashkuar. [ citim i duhur ]

Shumë në qeverinë franceze besonte se prerja Mbretërinë e Bashkuar jashtë nga Epiri Evropian do t'i japë fund hegjemoninë e saj ekonomik, por në Mbretërinë e Bashkuar zotëronte kapacitetin më të madh industrial në Evropë, dhe zotërim i saj i deteve lejuar atë për të ndërtuar forcën e konsiderueshme ekonomike përmes tregtisë të të saj pasuria nga Perandoria e saj të zgjeruar me shpejtësi të re. Kryengritja spanjolle në 1808 më në fund lejohet Britanisë për të fituar një terren në kontinent. Duka i Wellington dhe ushtria e tij e britanikëve dhe portugeze gradualisht shtyrë francezët nga Spanja dhe në fillim të vitit 1814, si Napoleoni ishte duke u shtyrë përsëri në lindje nga Prussians, austriakët dhe rusët, Wellington pushtuan Francën jugore. Pas dorëzimit të Napoleonit dhe internimit në ishullin Elba, paqja duket të janë kthyer, por kur ai u arratis përsëri në Francë në 1815, britanikët dhe aleatët e tyre kishte për të luftuar atë përsëri. Ushtritë e Wellington dhe Von Blucher mundi Napoleonin një herë dhe për të gjithë në Waterloo. [ citim i duhur ]

Nënshkrimi i Traktatit të Ghent (1814), nga A. Forestier c. 1915

Njëkohësisht me luftërave Napoleonit, kontestet tregtare dhe mobilizim britanik të marinarëve amerikanë çoi në Luftën e 1812 me Shtetet e Bashkuara. Një ngjarje qendrore në historinë amerikane, u vu re pak në Britani, ku e gjithë vëmendja është përqëndruar në luftë me Francën. Britanikët mund të kushtojnë pak burime të konfliktit deri në rënien e Napoleonit në 1814. Fregata amerikane prekur edhe një seri të humbjeve të turpshme në marinën britanike, e cila ishte e shkurtër për fuqi punëtore për shkak të konfliktit në Evropë.

Një përpjekje e luftës rritur-up se vitin e solli disa suksese të tilla si djegia e Washington, DC , por shumë zëra me ndikim si Duka i Wellington argumentuar se një fitore mbi SHBA ishte e pamundur. Paqja u ra dakord për të në fund të 1814, por jo para Andrew Jackson , në dijeni të kësaj, arriti një fitore të madhe mbi britanik në betejën e New Orleans në janar 1815 (Lajmet e mori disa javë për të kaluar e Atlantikut para ardhjes së avullit anijet). Traktati i Ghent më pas i dha fund luftës. Si rezultat, pellgun e lumit të Kuq u lihen në SHBA, dhe kufiri kanadez çmilitarizuar plotësisht nga të dy vendet dhe nuk ka ndryshuar që nga viti, edhe pse frika nga pushtimi amerikan të Kanadasë vazhduar përmes shekullit të 19-të. [ citim i duhur ]

George IV dhe William IV [ edit ]

Britania doli nga Luftërave Napoleonike një vend shumë të ndryshme se ai kishte qenë në 1793. Si industrializimi përparuar, shoqëria ndryshoi, duke u bërë më urban dhe më pak rural. Periudha e pasluftës pa një rënie ekonomike, dhe të korrat e varfër dhe inflacioni i shkaktuar trazira të gjera shoqërore. Evropa pas 1815 ishte në roje kundër një kthim të Jakobinizmi, dhe madje edhe Britania liberal pa miratimin e Gjashtë Veprat në 1819, e cila e ndaluar aktivitetet radikale. Deri në fund të Vitet 1820, së bashku me një shërim të përgjithshme ekonomike, shumë prej këtyre ligjeve represive u shfuqizua dhe në 1828 legjislacioni i ri i garantuar të drejtat civile të disidentëve fetare.

Një sundimtar i dobët si regjent (1811-1820) dhe mbret (1820-1830), George IV le punëtorët e tij të marrë përgjegjësinë e plotë të çështjeve të qeverisë, duke luajtur një rol shumë më të vogël se babai i tij, George III. Qeveritë e tij, me pak ndihmë nga mbreti, kryesuar fitoren në Luftërave Napoleonike, negociuar marrëveshje paqeje, dhe u përpoq të merret me këtë gjendje e sëmurë social dhe ekonomik që pasoi. [3] vëllai i tij William IV vendosi (1830-1837), por ishte përfshirë pak në politikë. Mbretërimi i tij e pa disa reforma: Ligji varfërve u përditësuar, puna e fëmijëve kufizuar, skllavëria shfuqizuar në gati të gjithë e Perandorinë Britanike , dhe, më e rëndësishme, Akti Reforma 1832 refashioned e sistemit zgjedhor britanik. [4]

Nuk ka pasur luftëra të mëdha deri në Luftën e Krimesë (1853-1856). [5] Ndërsa Prusia, Austria dhe Rusia, si monarkive absolute, u përpoq për të shtypur liberalizmin kudo që mund të ndodhë, britanike erdhi në terma me ide të reja. Britania ndërhyri në Portugali në vitin 1826 për të mbrojtur një qeveri kushtetuese atje dhe duke njohur pavarësinë e kolonive amerikane të Spanjës në 1824. [6] tregtarët britanikë dhe financuesve, dhe ndërtuesit më vonë hekurudhore, ka luajtur role të mëdha në ekonomitë e shumicës së vendeve të Amerikës Latine. [7 ]

Reformat liberal e 1830 [ edit ]

Partia liberal mbulohen fuqinë e saj dhe unitet duke mbështetur reformat e morale, veçanërisht reformën e sistemit zgjedhor, heqja e skllavërisë dhe emancipimit të katolikëve. emancipimi katolike ishte siguruar në Aktin Catholic Relief e vitit 1829, e cila hoqi kufizimet më të rëndësishme në Katolikët romakë në Britani. [8]

Të Whigs u bënë kampionë të reformës parlamentare. Ata bënë Zoti Grey kryeministri 1830-1834, dhe Akti i Reformës së 1832-shit u bë masë e tyre nënshkrim. Ajo zgjeruar ekskluzivitet dhe i dha fund sistemit të "njësisë bashkiake kalbur" dhe "njësitë bashkiake xhep" (ku zgjedhjet janë të kontrolluara nga familjet e fuqishme), dhe fuqi në vend rishpërndarë në bazë të popullsisë. Ajo shtoi 217,000 votuesve të elektoratit të 435.000 në Angli dhe Uells. Efekti kryesor i aktit ishte për të dobësuar fuqinë e zotërinjtë u ul, dhe zgjeruar pushtetin e klasës së mesme profesionale dhe të biznesit, e cila tani për herë të parë kishte një zë të rëndësishëm në Parlament. Megjithatë, pjesa më e madhe e punëtorëve të krahut, nëpunësit, dhe fermerët nuk kanë pronë të mjaftueshme për t'u kualifikuar për të votuar. Aristokracisë vazhduan të dominojnë qeverinë, të Ushtrisë dhe Marinës Mbretërore, dhe shoqërinë e lartë. [8] Pas hetimeve parlamentare treguar tmerret e punës së fëmijëve, reformat e kufizuara janë miratuar në 1833.

Chartism doli pas Bill Reforma 1832 nuk arriti të japë votën për të klasës punëtore. Aktivistët e denoncoi "tradhtinë" e klasave të punës dhe të "sakrifikuar" e "interesave" të tyre nga "sjellje të keqe" e qeverisë. Në 1838, Chartists lëshuar Karta i Popullit duke kërkuar të drejtën e votës pjekurinë, rrethe të barabarta me madhësi zgjedhore, votimin me fletët e votimit, pagesat e deputetëve (burra aq të varfër mund të shërbente), parlamentet vjetore, dhe heqjen e kërkesave pronësore. Elitat e pa lëvizjen si patologjike, [ sqarime të nevojshme ] në mënyrë që Chartists nuk ishin në gjendje për të detyruar debat serioz kushtetues. Historianët shohin Chartism si edhe një vazhdim i luftës shekullit të 18 kundër korrupsionit dhe si një fazë tjetër të kërkesave për demokraci në një shoqëri industriale. [9] Në vitin 1832 Parlamenti e hoqi skllavërinë në Perandorinë me Aktin heqjen Skllavërisë 1833 . Qeveria blerë skllevërit për 20.000.000 £ (paratë shkuan për të pronarëve të pasur plantacion të cilët më së shumti kanë jetuar në Angli), dhe të liruar skllevërit, veçanërisht ato në ishujt Karaibe sheqerit. [10]

Lidershipi [ edit ]

Kryeministrat e periudhës së ishin: William Pitt i Riu , Zoti Grenville , Duka i Portland , Spencer Perceval , Zotit Liverpool , George Canning , Lord Goderich , Duka i Wellington , Zotit Grey , Lord Melbourne , dhe Sir Robert Peel .

Epokës viktoriane [ edit ]

Mbretëresha Viktoria (1837-1901)

Epokës viktoriane ishte periudha e Mbretëreshës Viktoria rregull në mes 1837 dhe 1901 e cila nënkuptonte lartësinë e britanike revolucionit industrial dhe kulmin e Perandorisë Britanike . Studiuesit debatojnë nëse Victorian-periudha të përcaktuara me një shumëllojshmëri të sensibilitetet dhe shqetësimeve politike që kanë ardhur të jenë të lidhur me të Victorians-në fakt fillon me kalimin e Aktit Reformës 1832 . Epoka u parapri nga epokës Regency dhe arriti deri në periudhën Edwardian . Viktoria u bë mbretëreshë në 1837 në moshën 18 vjeç. Mbretërimi i saj të gjatë e pa Britania arritur zenitin e fuqisë së saj ekonomike dhe politike, me futjen e anijeve me avull, hekurudhat, fotografi, dhe telegrafit. Britania përsëri mbeti kryesisht aktive në politikë kontinentale. [ citim i duhur ]

Politika e jashtme [ redaktoni ]

Imperializmi Tregtia e lirë [ edit ]

Ekspozita e Madhe London i 1851 tregoi në mënyrë të qartë dominimin e Britanisë në inxhinieri dhe industri, që zgjati deri në rritje të Shteteve të Bashkuara dhe Gjermania në vitet 1890. Duke përdorur mjetet perandorak të tregtisë së lirë dhe investimeve financiare, [11] ajo ka ushtruar ndikim të madh në shumë vende jashtë Evropës, veçanërisht në Amerikën Latine dhe Azi . Kështu Britania kishte edhe një Perandorinë formal të bazuar në sundimin britanik, si dhe një një informale bazuar në paund britanik. [12]

Rusia, Franca dhe Perandoria Osmane [ redaktoni ]

Një frikë bezdisur ishte kolapsi i mundshëm i Perandorisë Osmane. Ajo u kuptuar mirë se një kolaps i atij vendi do të nisën një përleshje për territorin e saj dhe ndoshta të zhytet Britaninë në luftë. Për kokë që jashtë Britanisë së kërkuar për të mbajtur rusët të zënë Kostandinopojën dhe duke marrë mbi Ngushticës Bosporous , si dhe nga kërcënuese Indi nëpërmjet Afganistan . [13] Në 1853, Britania dhe Franca ndërhyri në Luftën e Krimesë kundër Rusisë. Pavarësisht gjeneralit mediokër, ata arritën të kapur portin rus të Sevastopolit , imponues Car Nikolla unë për të kërkuar paqe. [14]

Lufta e ardhshëm ruso-osmane në vitin 1877 çoi në një tjetër ndërhyrje Evropian, edhe pse këtë herë në tryezën e bisedimeve. Kongresi i Berlinit bllokuar Rusinë nga imponuar Traktatin e ashpër të Shën Stefanit në Perandorinë Osmane. [15] Me gjithë aleancën e saj me francezët në Luftën e Krimesë, Britania shikuarat Perandorinë e dytë të Napoleonit III me një mosbesim, sidomos si perandori ndërtuar luftanije koracuar dhe nisi të kthehet Francën për një politikë të jashtme më aktive. [ citim i duhur ]

Lufta Civile Amerikane [ edit ]

Gjatë Luftës Civile Amerikane (1861-1865), udhëheqësit britanikë favorizuar përbetim një burim të rëndësishëm të pambukut për mullinj të tekstilit. Prince Albert ishte efektive në çaktivizimin e një trembë të luftës në fund të vitit 1861 . Populli britanik, megjithatë, i cili varej kryesisht në importet ushqimore amerikane, në përgjithësi favorizuar në Bashkim. Ajo që pak pambuk ishte në dispozicion erdhi nga Nju Jorku, si bllokadës nga ana e marinës amerikane mbyllur 95% të eksporteve Jugore në Britani. Në shtator 1862, Abraham Lincoln njoftoi Emancipimit Proklamatë . Që mbështetje të konfederatë tani do të thoshte mbështetur institucionin e skllavërisë, nuk ka pasur mundësi të ndërhyrjes evropiane. [16] britanike shitur armë në të dy anët, e ndërtuar vrapues bllokada për një tregti fitimprurëse me konfederatë, dhe anije luftarake lejuara surreptitiously që të ndërtohen për konfederatë. Të luftanije shkaktoi një mosmarrëveshje të madhe diplomatike që ishte zgjidhur në Kërkesave Alabama në vitin 1872, në favor të amerikanëve. [17]

Perandoria zgjeron [ edit ]

Në vitin 1867, Britania e bashkuar pjesën më të madhe të saj të Amerikës së Veriut kolonive si Dominimit të Kanadasë , duke i dhënë asaj vetë-qeverisjes dhe përgjegjësisë për mbrojtjen e vet, por Kanada nuk ka pasur një politikë të jashtme të pavarur deri në 1931. Disa prej kolonive përkohësisht nuk pranoi të bashkohet me sundimin është pavarësisht presionit nga të dy Kanada dhe Britani, e fundit, Newfoundland , zgjati deri në vitin 1949. Gjysma e dytë e shekullit të 19 pa një zgjerim të madh të perandorisë koloniale të Britanisë, kryesisht në Afrikë . Një diskutim i Jack Bashkimit fluturues "nga Kajro në Cape Town", vetëm u bë një realitet në fund të Luftës së Parë Botërore . Duke pasur zotërimet në gjashtë kontinente, Britania kishte për të mbrojtur të gjitha të perandorisë së saj dhe e bënë këtë me një ushtri vullnetare, e vetmja fuqi e madhe në Evropë që të ketë asnjë rekrutimit. Disa pyetje nëse vendi ishte i kapërcyer kufijtë.

Rritja e Perandorisë Gjermane që nga krijimi i tij në vitin 1871 përbën një sfidë të re, për atë (së bashku me Shtetet e Bashkuara), kërcënoi se do të merrte përsipër vendin e Britanisë si fuqisë së gjithash në botë industrial. Gjermania fituar një numër të kolonive në Afrikë dhe në Paqësor, por kancelari Otto von Bismarck pasur sukses në arritjen e paqes së përgjithshme përmes bilancin e tij e strategjisë së energjisë. Kur William II u bë perandor në vitin 1888, ai fshi Bismarck, filloi duke përdorur gjuhë luftarak, dhe të planifikuar për të ndërtuar një flotë të rivale Britanisë. [18]

Që kur Britania kishte wrested kontrollin e Cape Colony nga Holanda gjatë luftërave Napoleonit , ai e kishte bashkë-ekzistuar me kolonët holandez i cili kishte emigruar më larg nga Kepi dhe krijuar dy republikave të tyre. Vizioni britanik perandorake bëri thirrje për kontroll mbi këto vende të reja, dhe holandisht-folëse "Boers" (ose "Afrikaners") luftoi përsëri në Luftën në 1899-1902 . Mundurit nga një perandorie të madhe, Boers zhvilluar një luftë guerile (të cilën disa territore të tjera britanike më pas do të punësojë për të arritur pavarësinë). Kjo i dha regulars britanik një luftë të vështirë, por pesha e tyre të numrave, pajisje të lartë, dhe taktikave shpesh brutale, më në fund dha një fitore britanik. Lufta kishte qenë e kushtueshme në të drejtat e njeriut dhe u kritikua gjerësisht nga Liberalët në Britani dhe në mbarë botën. Megjithatë, Shtetet e Bashkuara i dha mbështetjen e saj. Republikat Boer u shkrirë në të Unionit të Afrikës së Jugut në vitin 1910, ky kishte vetëqeverisje të brendshme, por politika e tij e jashtme ishte e kontrolluar nga Londra dhe kjo ishte pjesë përbërëse e Perandorisë Britanike. [19]

Irlanda dhe veprim në Home Rregullës [ edit ]

Një pjesë e marrëveshjes që çoi në Aktin e Bashkimit 1800 përcaktohet se ligjet penale në Irlandë do të shfuqizohet dhe të emancipimit katolike dhënë. Megjithatë Mbreti George III bllokuar emancipimin, duke argumentuar se për të dhënë do të thyejnë tij betimin kurorëzim për të mbrojtur Kishën Anglikane . Një fushatë nga avokati Daniel O'Connell , dhe vdekjes së George III, çoi në koncesion e katolike emancipim në 1829, duke lejuar katolikë për t'u ulur në Parlamentin e Mbretërisë së Bashkuar. Por katolike Emancipimi nuk ishte qëllimi përfundimtar O'Connell-së, e cila ishte Shfuqizimi i Aktit të Unionit me Britaninë e Madhe. Më 1 janar 1843 O'Connell me besim, por gabimisht, deklaroi se Shfuqizimi do të arrihet në atë vit. Kur plagë patate goditi ishullin në 1846, shumica e popullsisë rurale ka mbetur pa ushqim, sepse të korrat e mjeteve monetare janë duke u eksportuar për të paguar qiratë. [20] [21]

Politikanët britanikë të tilla si kryeministri Robert Peel ishin në këtë kohë të martuar me politikën ekonomikelaissez-faire , e cila ka argumentuar kundër ndërhyrjes shtetërore. Ndërsa fondet janë ngritur nga individë privatë dhe bamirësive, mungesa e veprimit të duhur le problemi të bëhet një katastrofë. Cottiers (ose punëtorë të fermave) u spastruan në masë të madhe gjatë atë që është e njohur në Irlandë si " Hunger Madhe ". Një pakicë e konsiderueshme zgjedhur unionistët , që përkrahën në Bashkim. Një Kisha e Irlandës ish Tory avokat kthyer luftëtar nacionalist, Isakun Butt , krijoi një lëvizje të re të moderuar nacionaliste, në Ligën Kryesore Rregulla , në vitet 1870. Pas vdekjes së Butt-së Lëvizja Kryesore Rregulli, ose Partia Parlamentare irlandez si ajo ishte bërë i njohur, u kthye në një fuqi të madhe politike nën drejtimin e William Shaw dhe pronarit të ri radikal Protestante, Charles Stewart Parnell . [ citim i duhur ]

Lëvizja Parnell-së bëri fushatë për "Home rregullën", me të cilën ata do të thotë se Irlanda do të qeverisë veten si një rajon në kuadër të Mbretërisë së Bashkuar. Dy Kryesore Rregulla Bono (1886 dhe 1893) e u prezantua nga Liberal kryeministri William Gladstone Ewart , por as nuk u bë ligj, kryesisht për shkak të kundërshtimit nga Partia Konservatore dhe në Dhomën e Lordëve . Çështja ishte një burim sherri në të gjithë Irlanda, si një shumicë të konsiderueshme të Unionistët (kryesisht, por jo të bazuar ekskluzivisht në Ulster ), kundërshtoi Faqja Rregullën, nga frika se një Nacionaliste katolike ("Roma Rregulla") Parlamenti në Dublin do të diskriminojnë ose të hakmerret ndaj tyre , të imponuar doktrinën katolike romake, dhe të imponojë tarifat për industrinë. Derisa shumica e Irlandës ishte kryesisht bujqësore, gjashtë prej qarqeve në Ulster ishin vendndodhja e industrisë së rëndë dhe do të ndikohet nga ndonjë barrierave tarifore të imponuara. [ citim i duhur ]

Lidershipi [ edit ]

Kryeministrat e periudhës së përfshirë: Zoti Melbourne , Sir Robert Peel , Zoti John Russell , Zoti, Derby , Zoti, Aberdeen , Zoti Palmerston , Benjamin Disraeli , William Gladstone Ewart , Zoti Salisbury , dhe Zoti Rosebery .

Queen Victoria [ edit ]

Mbretëresha i dha emrin e saj në një epokë të madhështisë britanike, sidomos në shumë-përhapur britanike Perandorisë me të cilin ajo e identifikuar. Ajo ka luajtur një rol të vogël në politikë, por u bë simbol portreti i kombit, perandori, dhe, sjellja e duhur përmbajtur. [22] Suksesi i saj si sundimtar ishte për shkak të fuqisë së vetë-imazheve ajo rradhazi portretizuar e grua e re të pafajshëm , gruaja e përkushtuar dhe nëna, vuajtja dhe e ve durueshëm, dhe matriarch i kujdesshëm. [23]

Disraeli [ edit ]

Disraeli

Disraeli dhe Gladstone dominuar politikën e fundit të shekullit të 19-të, mosha e artë e qeverisë parlamentare të Britanisë. Ata ishin të gjatë idolised, por historianët në dekadat e fundit janë bërë shumë më kritike, sidomos në lidhje me Disraeli. [24] [25]

Benjamin Disraeli (1804-1881), kryeministri 1868 dhe 1874-1880 , mbetet një hero portreti i Partisë Konservatore . Ai ishte tipik i gjeneratës së liderëve britanikë të cilët pjekur në vitet 1830 dhe 1840. He was concerned with threats to established political, social, and religious values and elites; he emphasized the need for national leadership in response to radicalism, uncertainty, and materialism. [ 26 ] Disraeli was especially noted for his enthusiastic support for expanding and strengthening the British Empire , in contrast to Gladstone's negative attitude toward imperialism. Gladstone denounced Disraeli's policies of territorial aggrandizement, military pomp, and imperial symbolism (such as making the Queen Empress of India), saying it did not fit a modern commercial and Christian nation. [ citation needed ]

Disraeli drummed up support by warnings of a supposed Russian threat to India that sank deep into the Conservative mindset. His reputation as the "Tory democrat" and promoter of the welfare state fell away as historians showed he that Disraeli had few proposals for social legislation in 1874–80, and that the 1867 Reform Act did not reflect a vision Conservatism for the unenfranchised working man. [ 27 ] However he did work to reduce class anatagonism, for as Perry notes, "When confronted with specific problems, he sought to reduce tension between town and country, landlords and farmers, capital and labour, and warring religious sects in Britain and Ireland—in other words, to create a unifying synthesis." [ 28 ]

Gladstone [ edit ]

Gladstone

William Ewart Gladstone (1809–1898) was the Liberal counterpart to Disraeli, serving as prime minister four times (1868–74, 1880–85, 1886, and 1892–94) . His financial policies, based on the notion of balanced budgets, low taxes and laissez-faire, were suited to a developing capitalist society but could not respond effectively as economic and social conditions changed. Called the "Grand Old Man" later in life, he was always a dynamic popular orator who appealed strongly to British workers and lower middle class. The deeply religious Gladstone brought a new moral tone to politics with his evangelical sensibility and opposition to aristocracy. His moralism often angered his upper-class opponents (including Queen Victoria, who strongly favoured Disraeli), and his heavy-handed control split the Liberal party. His foreign policy goal was to create a European order based on cooperation rather than conflict and mutual trust instead of rivalry and suspicion; the rule of law was to supplant the reign of force and self-interest. This Gladstonian concept of a harmonious Concert of Europe was opposed to and ultimately defeated by the Germans with a Bismarckian system of manipulated alliances and antagonisms. [ 29 ]

Salisbury [ edit ]

Historians portray Conservative Prime Minister Lord Salisbury (1830–1903) as a talented leader who was an icon of traditional, aristocratic conservatism. [ 30 ] Robert Blake has claimed that Salisbury was "a great foreign minister, [but] essentially negative, indeed reactionary in home affairs". [ 31 ] Professor PT Marsh's estimate is more favourable than Blake's, he portrays Salisbury as a leader who "held back the popular tide for twenty years." [ 32 ] Professor Paul Smith [ who? ] argues that, "into the 'progressive' strain of modern Conservatism he simply will not fit." [ 33 ] Professor HCG Matthew points to "the narrow cynicism of Salisbury". [ 34 ] One admirer of Salisbury, Maurice Cowling [ who? ] agrees that Salisbury found the democracy born of the 1867 and 1884 Reform Acts as "perhaps less objectionable than he had expected—succeeding, through his public persona, in mitigating some part of its nastiness." [ 35 ]

Morality [ edit ]

The Victorian era is famous for the Victorian standards of personal morality. Historians generally agree that the middle classes held high personal moral standards (and usually followed them), but have debated whether the working classes followed suit. Moralists in the late 19th century such as Henry Mayhew decried the slums for their supposed high levels of cohabitation without marriage and illegitimate births. However, new research using computerized matching of data files shows that the rates of cohabitation then were quote low — under 5% — for the working class and the poor. [ 36 ]

Early 20th century [ edit ]

Prime Ministers from 1900 to 1945: Marquess of Salisbury , Arthur Balfour , Sir Henry Campbell-Bannerman , Herbert Henry Asquith , David Lloyd George , Andrew Bonar Law , Stanley Baldwin , Ramsay MacDonald , Stanley Baldwin , Ramsay MacDonald , Stanley Baldwin , Neville Chamberlain and Winston Churchill .

Edwardian era 1901–1914 [ edit ]

Queen Victoria died in 1901 and her son Edward VII became king, inaugurating the Edwardian Era, which was characterised by great and ostentatious displays of wealth in contrast to the sombre Victorian Era. With the advent of the 20th century, things such as motion pictures, automobiles, and aeroplanes were coming into use. The new century was characterised by a feeling of great optimism. The social reforms of the last century continued into the 20th with the Labour Party being formed in 1900. Edward died in 1910, to be succeeded by George V , who reigned 1910–36. Scandal-free, hard working and popular, George V was the British monarch who, with Queen Mary, established the modern pattern of exemplary conduct for British royalty, based on middle-class values and virtues. He understood the overseas Empire better than any of his prime ministers and used his exceptional memory for figures and details, whether of uniforms, politics, or relations, to good effect in reaching out in conversation with his subjects. [ 37 ]

The era was prosperous but political crises were escalating out of control. Dangerfield (1935) identified the "strange death of liberal England" as the multiple crisis that hit simultaneously in 1910–1914 with serious social and political instability arising from the Irish crisis, labor unrest, the women's suffrage movements, and partisan and constitutional struggles in Parliament. At one point it even seemed the Army might refuse orders dealing with Ireland. [ 38 ] No solution appeared in sight when the unexpected outbreak of the Great War in 1914 put domestic issues on hold. McKibben argues that the political party system of the Edwardian era was in delicate balance on the eve of the war in 1914. The Liberals were in power with a progressive alliance of Labour and, off and on, Irish Nationalists. The coalition was committed to free trade (as opposed to the high tariffs the Conservatives sought), free collective bargaining for trades unions (which Conservatives opposed), an active social policy that was forging the welfare state, and constitutional reform to reduce the power of the House of Lords. The coalition lacked a long-term plan, because it was cobbled together from leftovers from the 1890s. The sociological basis was non-Anglicanism and non-English ethnicity rather than the emerging class conflict emphasized by the Labour Party. [ 39 ]

World War I [ edit ]

After a rough start Britain under David Lloyd George successfully mobilised its manpower, industry, finances, Empire and diplomacy, in league with the French and Americans, to defeat the Germans and Turks. A segment of extreme Irish nationalists had infiltrated Eoin MacNeill 's Irish Volunteers , and plotted a rebellion in 1916 . [ 40 ] [ 41 ] [ 42 ] [ 43 ] The economy grew by about 14% from 1914–18 despite the absence of so many men in the services; by contrast the German economy shrank 27%. The Great War saw a decline in civilian consumption, with a major reallocation to munitions. The government share of GDP soared from 8% in 1913 to 38% in 1918 (compared to 50% in 1943). [ 44 ] [ 45 ] The war forced Britain to use up its financial reserves and borrow large sums from the US [ citation needed ]

The spark that set off the war came in June 1914, when the multi-ethnic Austrian Empire declared war on Serbia after Serb guerrillas murdered the Archduke and his wife. The system of alliances caused a local conflict to engulf the entire continent. Britain was part of the Triple Entente with France and Russia, which confronted the Central Powers of Germany, Austria and Italy. Following the assassination Austria attacked Serbia, which was allied to Russia. Russia then mobilized its army, leading Germany to enter into war against Russia. France could not afford a mobilized Germany on its border, and it mobilized. Germany declared war on France. Britain was neutral at first as the Liberal government had a pacifist tendency, but it was committed to defending Belgium, which Germany invaded. Britain declared war on Germany and its allies. The romantic notions of warfare that everyone had expected faded as the fighting in France bogged down into trench warfare. Along the Western Front the British and French launched repeated assaults on the German trench lines in 1915–16, which killed and wounded hundreds of thousands, but failed to make gains of even a mile. By 1916, with volunteers falling off, the government imposed conscription in Britain (but was not able to do so in Ireland where nationalists of all stripes militantly opposed it) in order to keep up the strength of the Army . Industry turned out munitions in large quantities, with many women taking factory jobs. The Asquith government proved ineffective but when David Lloyd George replaced him in December 1916 Britain gained a powerful and successful wartime leader. [ citation needed ]

The Navy continued to dominate the seas, fighting the German fleet to a draw in the only great battle, the Battle of Jutland in 1916. Germany was blockaded and was increasingly short of food. It tried to fight back with submarines, despite the risk of war by the powerful neutral power the United States. The waters around Britain were declared a war zone where any ship, neutral or otherwise, was a target. After the liner Lusitania was sunk in May 1915, drowning over 100 American passengers, protests by the United States led Germany to abandon unrestricted submarine warfare. With victory over Russia in 1917 Germany now calculated it could finally have numerical superiority on the Western Front. Planning for a massive spring offensive in 1918, it resumed the sinking of all merchant ships without warning. The US entered the war alongside the Allies (without actually joining them), and provided the needed money and supplies to keep them going. On other fronts, the British, French, Australians, and Japanese occupied Germany's colonies. Britain fought the Ottoman Empire, suffering defeats in the Gallipoli Campaign ) and in Mesopotamia , while arousing the Arabs who helped expel the Turks from their lands. Exhaustion and war weariness were growing worse in 1917, as the fighting in France continued with no end in sight. The German spring offensives of 1918 failed, and with the arrival of the American in summer at the rate of 10,000 a day the Germans realized they were being overwhelmed. Germany agreed to an armistice—actually a surrender—on 11 November 1918. The war had been won by Britain and its allies, but at a terrible human and financial cost, creating a sentiment that wars should never be fought again. The League of Nations was founded with the idea that nations could resolve their differences peacefully, but these hopes were unfounded. The harsh peace settlement imposed on Germany would leave it embittered and seeking revenge. [ citation needed ]

Victorian attitudes and ideals that had continued into the first years of the 20th century changed during World War I . The army had traditionally never been a large employer in the nation, with the regular army standing at 247,432 at the start of the war. [ 46 ] By 1918, there were about five million people in the army and the fledgling Royal Air Force , newly formed from the Royal Naval Air Service (RNAS) and the Royal Flying Corps (RFC), was about the same size of the pre-war army. The almost three million casualties were known as the "lost generation," and such numbers inevitably left society scarred; but even so, some people felt their sacrifice was little regarded in Britain, with poems like Siegfried Sassoon 's Blighters criticising the ill-informed " jingoism " of the Home Front . [ citation needed ]

Following the war, Britain gained the German colony of Tanganyika and part of Togoland in Africa. Britain was granted League of Nations mandates over Palestine , which was turned into a homeland for Jewish settlers, and Iraq, created from the three Ottoman provinces in Mesopotamia; the latter of which became fully independent in 1932. Egypt , which had been a British protectorate since 1882, became independent in 1922, although the British remained there until 1956. Lloyd George said after victory that "the nation was now in a molten state", [ citation needed ] [ clarification needed ] and his Housing Act of 1919 would lead to affordable council housing which allowed people to move out of Victorian inner-city slums. The slums remained for several more years, with trams being electrified long before many houses. The Representation of the People Act 1918 gave women householders the vote, but it would not be until 1928 that equal suffrage was achieved. Labour did not achieve major success until the 1922 general election . [ citation needed ]

Anglo-Irish War/Irish Civil War [ edit ]

The section in red left the UK in 1922.

The European situation combined with the threat of conscription (which had been operating in Great Britain but had not yet been introduced into Ireland) changed the political climate further. In the Irish general election of December 1918, the Irish Parliamentary Party (IPP) lost all but six of its seats to the more radical nationalist party, Sinn Féin . ( John Redmond , the leader of the IPP, had died earlier that year, and his successor, John Dillon , son of the noted Young Irelander John Blake Dillon , lost his own seat.) Unionists won the remainder of the seats, almost exclusively in six counties of Ulster, which would later become Northern Ireland . The Sinn Féin "MPs" (some, like Laurence Ginnell , having formerly been members of the IPP), campaigned as abstentionists , refusing to participate at Westminster. In January 1919 a unilaterally independent Irish parliament was formed in Dublin , known as the first " Dáil Éireann ", with an executive under the President of Dáil Éireann , Éamon de Valera , a leader of the Easter Rising of 1916, who had avoided execution due to his birth in New York . (Although de Valera never made any claim to US citizenship, the British, struggling in the midst of World War I , could not afford to estrange itself from the United States, which did not formally enter the war until April 1917.)

A War of Independence was fought between 1919 and 1922, largely led by Michael Collins , who employed unorthodox guerrilla and counter-intelligence tactics which inflicted heavy damage on both the local police (the Royal Irish Constabulary , or RIC) as well as British intelligence agents in Dublin, undermining British morale, although Collins reportedly later told the British: "You had us dead beat. We could not have lasted another three weeks. When we were told of the offer of a truce we were astounded. We thought you must have gone mad." [ 47 ] [ 48 ] A treaty between the British government and representatives of the Dáil was finally agreed in l922, which resulted in the partition of the island of Ireland on 3 May 1921 under the Government of Ireland Act 1920 into two distinct autonomous United Kingdom regions, Northern Ireland and the short-lived Southern Ireland . [ 49 ] Although the new Dominion status granted Irish nationalists far more autonomy than had been sought by the IPP , it was unacceptable to hard-liners who opposed the treaty ( Fianna Fáil ). A civil war was fought, which the pro-treaty ( Fine Gael ) forces finally won in 1923. Michael Collins was assassinated on 22 August 1922 in his native County Cork .

On 6 December 1922, exactly a year after the Anglo-Irish Treaty was signed, the entire island of Ireland effectively seceded from the United Kingdom of Great Britain and Ireland, forming a new dominion of the British Empire, the Irish Free State . As expected, the area known as "Northern Ireland" (six counties in Ulster) immediately exercised its right under the Anglo-Irish Treaty , to opt-out of the Irish Free State. On 7 December 1922, the day after the establishment of the Irish Free State, the Parliament of Northern Ireland made an address to King George V to opt out of the Irish Free State, which the King accepted. [ 50 ] The surviving Union of Great Britain with part of Ireland continued to be called the "United Kingdom of Great Britain and Ireland" until 1927, when it was renamed United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland by the Royal and Parliamentary Titles Act 1927 , and is known by this name to the present time.

Independence of the Irish Free State [ edit ]

In 1919, the majority of Irish MPs refused to recognise the Parliament of the United Kingdom and formed a unilaterally independent Irish parliament, Dáil Éireann , with an executive under the President of Dáil Éireann , Eamon de Valera . A War of Independence was fought between 1919 and 1921. Finally in December 1922, twenty-six of Ireland's counties exited from the United Kingdom of Great Britain and Ireland and formed an independent Irish Free State . The southern part of Ireland that seceded from the union is today the Republic of Ireland . It covers the same territory as the Free State, but adopted a new constitution in 1937 . Six counties in Ulster , called Northern Ireland , remain a part of the continuing United Kingdom, which was renamed the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland in 1927, in accordance with the Royal and Parliamentary Titles Act 1927 . [ citation needed ]

Partition of Ireland [ edit ]

The Anglo-Irish Treaty was given effect in the whole of the British Isles through the Irish Free State Constitution Act 1922 . That Act established a new Dominion for the whole island of Ireland but also allowed Northern Ireland to opt out of it. Under Article 12 of the Treaty, Northern Ireland could exercise its opt out by presenting an address to the King requesting not to be part of the Irish Free State. Once the Treaty was ratified, the Houses of Parliament of Northern Ireland had one month to exercise this opt out during which month the Irish Free State Government could not legislate for Northern Ireland, holding the Free State's effective jurisdiction in abeyance for a month.

On 7 December 1922 (the day after the establishment of the Irish Free State) the Houses of Parliament demonstrated its lack of hesitation by resolving to make the following address to the King to opt out of the Irish Free State:

MOST GRACIOUS SOVEREIGN, We, your Majesty's most dutiful and loyal subjects, the Senators and Commons of Northern Ireland in Parliament assembled, having learnt of the passing of the Irish Free State Constitution Act, 1922, being the Act of Parliament for the ratification of the Articles of Agreement for a Treaty between Great Britain and Ireland, do, by this humble Address, pray your Majesty that the powers of the Parliament and Government of the Irish Free State shall no longer extend to Northern Ireland. [ 51 ]

On 13 December 1922 Prime Minister James Craig addressed the Parliament of Northern Ireland , informing them that the King had responded to the Parliament's address as follows (the King having received it on 8 December 1922): [ 52 ]

I have received the Address presented to me by both Houses of the Parliament of Northern Ireland in pursuance of Article 12 of the Articles of Agreement set forth in the Schedule to the Irish Free State (Agreement) Act, 1922, and of Section 5 of the Irish Free State Constitution Act, 1922, and I have caused my Ministers and the Irish Free State Government to be so informed.

Trashëgimia [ edit ]

A passport from the time.

Despite increasing political independence from each other from 1922 and complete political independence since the new constitution of 1937, the union left the two countries intertwined with each other in many respects. The Irish Free State, as it was then known, used the Irish pound (known colloquially as the "punt") from 1928 until 2001, when the euro replaced it. Until joining the ERM in 1979, the Irish pound was directly linked to the pound sterling . Decimalisation of both currencies occurred simultaneously on Decimal Day in 1971. Coins of equivalent value had the same dimensions and size until the introduction of the British twenty pence coin in 1982. British coinage, therefore, although technically not legal tender in the Republic of Ireland was in wide circulation and usually acceptable as payment, and vice versa. The new British twenty pence coin and later British one pound coin were the notable exceptions to this, as there was initially no equivalent Irish coin value, and when subsequently, Irish coins of these values were introduced, their designs differed significantly, thereby not allowing for 'stealth' passing of the coins in change.

Irish citizens in the UK have a status almost equivalent to British citizens . [ citation needed ] They can vote in all elections and stand for Parliament . [ citation needed ] [ dubious ] British citizens have similar rights to Irish citizens in the Republic of Ireland and can vote in all elections apart from presidential elections and referendums . [ citation needed ] [ dubious ]

Under the Irish nationality law anyone born on the island of Ireland to a British or Irish parent can have Irish citizenship and so most children born in Northern Ireland can have a British or an Irish passport (or both). Before 2005 there was no requirement for one parent to be a British or Irish citizen and so all persons born on the island of Ireland before then are entitled to be Irish citizens. [ 53 ]

Ireland under the Union [ edit ]

Sackville Street in Dublin in the United Kingdom, c. 1908

Ireland was never fully integrated into the British state or political culture. [ 54 ] Despite losing its own parliament, much of the system of government in Ireland remained in place after the union: the offices of Lord Lieutenant and Chief Secretary remained (although the latter came to eclipse the former), as well as the Privy Council of Ireland and the various government departments. Ireland retained its own legal system, and its own courts; though the House of Lords in London resumed its place as a court of appeal. The retention of laws and courts in Ireland was paralleled with the position of Scotland under the union, which continued its own legal system. The main difference from Scotland was in religious policy and demography. While the majority of the Irish were Catholic, England and Scotland were both predominantly Protestant.

The question over how the British state should respond to Irish demands, called "the Irish question " was a major influence on British politics throughout the long nineteenth century . In 1844, future British prime minister Benjamin Disraeli described the situation in Ireland:

That dense population in extreme distress inhabited an island where there was an established church which was not their church; and a territorial aristocracy, the richest of whom lived in distant capitals. Thus they had a starving population, an absentee aristocracy, and an alien Church, and, in addition, the weakest executive in the world. That was the Irish question.

Hansard , The Parliamentary Debates, 3rd Series , Volume 72 [ 55 ]

Early Irish opposition to the Union [ edit ]

In the context of rising national awareness in Ireland, there were several inter-related popular campaigns against British policy in Ireland in the first half of the nineteenth century.

Catholic Emancipation was finally brought about in 1829, following a campaign led by Daniel O'Connell . O'Connell had been elected as Member of Parliament for County Clare , but had been prevented from taking his seat in the British House of Commons at Westminster because of the requirement to swear the Oath of Supremacy ; the oath had been expressly worded to prevent Roman Catholics from entering parliament.

O'Connell had also campaigned for "Repeal", ie for the repeal of the Acts of Union and a return to Ireland's position under the Constitution of 1782 . O'Connell was an early leader of Irish nationalism . He wrote in 1842, "I am not British", and also declared Ireland a "separate nation". [ 56 ]

British thinkers tried to respond to these demands, but philosopher John Stuart Mill struggled to think of the Irish as a separate nation, and feared any such recognition's implications for Britain. [ 57 ] Most English elites assumed their ways were superior and the Irish were not their equals but merely a "degraded caste". [ 58 ] Ireland was in the Union, but still felt and was treated as separate. British ministers of the Crown rarely visited Ireland, and delegated their authority to the Irish secretary , Ireland's sole voice in the cabinet. [ 59 ]

More demands from Ireland for the re-establishment of its own parliament were to be repeated through the course of the 19th century, building up until the Irish Home Rule movement came to dominate Irish politics from the late 1870s onwards.

Campaign for Irish Home Rule [ edit ]

Irish demands ranged from the "repeal" of O'Connell, the "federal scheme" of William Sharman Crawford (actually devolution, not federalism as such), to the Home Rule League of Issac Butt . Ireland was no closer to home rule by the mid-19th century, and rebellions in 1848 and 1867 failed. [ citation needed ]

O'Connell's campaign was hampered by the limited scope of the franchise in Ireland. [ 60 ] The wider the franchise was expanded, the better anti-Union parties were able to do in Ireland. [ 61 ] Running on a platform that advocated something like the self-rule successfully enacted in Canada under the British North America Act, 1867 , Home Rulers won a majority of both county and borough seats in Ireland in 1874. [ 61 ] [ 62 ] By 1882, leadership of the Home Rule movement had passed to Charles Stewart Parnell of the Irish Parliamentary Party (IPP). A wider franchise also changed the ideological mix among non-Irish MPs, making them more receptive to Irish demands. The 1885 election resulted in a hung parliament in which the Irish Parliamentary Party (IPP) held the balance of power . They initially supported the Conservatives in a minority government , but when news leaked that Liberal Party leader William Ewart Gladstone was considering Home Rule, the IPP ousted the Conservatives and brought the Liberals into office. [ 63 ]

Gladstone's First Home Rule Bill was closely modeled on the self-government given to British settler colonies , starting with the Act of Union 1840 ("The Canada Act"), and especially the British North America Act, 1867. [ 64 ] Irish MPs would no longer vote in Westminster but in a separate Dublin parliament, which would control domestic areas, but not foreign policy or military affairs, which would remain with London. [ 65 ] Gladstone's proposals did not go as far as most Irish nationalists desired, but were still too radical for both Irish and British unionists : his First Home Rule Bill was defeated in the House of Commons following a split in his own party. Gladstone took the issue to the people in the 1886 election , but the unionists (Conservatives plus Liberal dissenters) held a majority over the Home Rule coalition (Liberals and Irish nationalists). Pro-Home Rule parties won majorities in Ireland, Scotland, and Wales, but not in England, where most seats were contested. [ 66 ]

Before the 1892 election , Parnell was caught in one of the "one of the most celebrated sex scandals of the century", which incurred the wrath of the Catholic Church and most of its clerics, especially since Parnell's paramour, Mrs Kitty O'Shea, and her nominally Catholic husband, divorced as a result. [ 67 ] The IPP was split. Parnell died largely out of favour in his native country. The 1892 election gave pro-Home Rule forces a narrow majority, however; again the Liberals did better in Scotland and Wales than England. [ 68 ] Gladstone introduced a Second Home Rule Bill in 1893, which this time would have kept Irish MPs in the British parliament, but was defeated (as expected) in the Conservative -dominated House of Lords. [ 69 ]

Home Rule in the balance [ edit ]

With the Conservatives opposed to Home Rule, it slipped from the mainstream of British politics once they came into power in the 1890s. However, the Conservative government also felt that the demands for Home Rule were essentially materialist in origin, and that to improve conditions in Ireland would satisfy opinion there; this has been described as "killing home rule with kindness". [ citation needed ] Reforms passed as a result included the Local Government (Ireland) Act 1898 and the Wyndham Land Act . Outside of constitutional change, the British state tried other methods to placate Ireland. Between 1868 and 1908: spending on Ireland was generally increased, huge tracts of land were purchased from landlords and redistributed to smallholders, local government was democratised, and the franchise widely extended. The ending of so many social and economic grievances did not end Irish disenchantment, however. What this did accomplish was a simplification of the issues. No longer could British governments fool themselves into thinking that something other than satisfying Irish demands for national recognition and self-determination would answer the Irish question. [ 70 ]

Some Britons [ who? ] were beginning to accept Irish nationalism as legitimate. British liberal support for home rule rested on the premise that the Irish people had withdrawn their consent to be governed by the United Kingdom by electing the Nationalists to repeated majorities, and the popular consent was a basic prerequisite for morally legitimate government . [ 71 ] The competing idea among Unionists was that it was impossible to give Ireland independence or it would be used as a base for Continental powers to attack Britain. Writing much later, after 1922, Winston Churchill stated that this idea had taken on the status of dogma and fossilised in British minds long after it had ceased to have any basis in fact and that only the "large outside shock" of the First World War had changed this. [ 72 ]

The Liberals regained power in 1905. Following a confrontation with the House of Lords over the " People's Budget ", a wider constitutional conflict developed, resulting in two general elections during 1910. The second in December 1910 saw the Liberals lose seats in the Commons, necessitating the support of the Irish Parliamentary Party, now led by John Redmond . Redmond, holding the balance of power in the Commons, renewed the old "Liberal Alliance" this time with HH Asquith as Prime Minister. For budget reasons, Asquith had to agree to a new Home Rule Bill and to the removal of the veto power of the Lords with the passage of the Parliament Act 1911 . The Irish Parliamentary Party saw their support repaid with the introduction of the Home Rule Bill , which, with the removal of the House of Lords' veto power by the Parliament Act, became a clear possibility for the first time. The Third Home Rule Bill , introduced in 1912, provoked increasingly bitter opposition from unionists, particularly those in the mostly Protestant-dominated province of Ulster . [ citation needed ]

The Bill finally passed into law as the Government of Ireland Act 1914 a few weeks after the start of the First World War , but its implementation was simultaneously suspended for the duration of the war. The situation in Ireland had deteriorated severely, with the Unionist Ulster Volunteers and the Nationalist Irish Volunteers openly drilling, and with both sides seeking to import arms for an anticipated post- WWI conflagration. WWI had exacerbated tensions further, with Unionists and some segments of the Irish Parliamentary Party encouraging volunteers to fight for the Allied nations. Nationalists were quite ambivalent about the war, which most saw as Britain's conflict, not Ireland's. [ citation needed ]

The Easter Rising of 1916, planned a year in advance, in favour of a compeletely independent Irish Republic was suppressed after a week of fighting but the executions of some 15 leaders of the uprising, as well as the hanging one month later of a former British diplomat ( Roger Casement ), who had been enmeshed in the rebellion, have long been cited as having helped alienate Catholic and nationalist opinion. After the week-long rebellion, the Cabinet decided in May 1916 that the 1914 Act should be brought into operation immediately and a Government established in Dublin. Asquith tasked Lloyd George , then Minister for Munitions, with opening negotiations between Redmond and Carson. Redmond and Carson came close to reaching a deal, but ambiguities of the wording of the final document were purposely intrigued by Walter Long to jeopardise Home Rule. [ citation needed ] Redmond broke off negotiations when he realised partition was not to be temporary as he had been led to believe. A second attempt to introduce the Act was made by the Prime Minister Lloyd George in 1917 when he called together all parties within Ireland to decide their future at an Irish Convention ; however, after six months the Convention failed to reach agreement on the important question of whether Ulster was to be under the authority of any new Dublin parliament. [ citation needed ]

List of monarchs [ edit ]

George V, the last King to be styled as King of the United Kingdom of Great Britain and Ireland

Until 1927, part of the monarch's royal title included the words King of the United Kingdom of Great Britain and Ireland . In 1927, the words United Kingdom were removed from the royal title so that the monarch was instead styled as King/Queen of Great Britain, Ireland...[and other places] . The words United Kingdom were restored to the monarch's title in 1953 with the reference to Ireland replaced with a reference to Northern Ireland .

Shih edhe [ edit ]

Notes [ edit ]

 1. ^ The Irish Free State seceded from the United Kingdom in 1922 as a result of the Irish War of Independence and the subsequent Anglo-Irish Treaty , but this fact was not reflected in the long-form name of United Kingdom (and the monarch's title) until the Royal and Parliamentary Titles Act in 1927 .
 2. ^ The alternative motto used in Scotland:
  " Nemo Me Impune Lacessit " ( Latin )
  "No-one provokes me with impunity"
 3. ^ In the United Kingdom other languages have been officially recognised as legitimate, these are as follows:
  • Cornish : Rywvaneth Unys Breten Veur ha Iwerdhon
  • Irish : Ríocht Aontaithe na Breataine Móire agus Éireann
  • Scots : Unitit Kinrick o Great Breetain an Irland
   • Ulster-Scots : Claught Kängrick o Docht Brätain an Airlann
    or Unitet Kängdom o Great Brittain an Airlann ;
  • Scottish Gaelic : Rìoghachd Aonaichte na Breatainne Mòire is Èireann
  • Welsh : Teyrnas Unedig Prydain Fawr ac Iwerddon

Referencat [ redaktoni ]

 1. ^ Ferguson, Niall (2004). Empire, The rise and demise of the British world order and the lessons for global power . Basic Books. ISBN 0-465-02328-2 .  
 2. ^ Auguste Mayer's picture as described by the official website of the Musée national de la Marine (in French)
 3. ^ Kenneth Baker, "George IV: a Sketch," History Today 2005 55(10): 30–36.
 4. ^ Brock, Michael (2004) "William IV (1765–1837)", Oxford Dictionary of National Biography, (2004) doi : 10.1093/ref:odnb/29451
 5. ^ Jeremy Black, A military history of Britain: from 1775 to the present (2008), pp. 74–77
 6. ^ William W. Kaufmann, British policy and the independence of Latin America, 1804–1828 (1967)
 7. ^ Will Kaufman and Heidi Slettedahl Macpherson (eds). Britain and the Americas: culture, politics, and history (2004), pp. 465–68
 8. ^ a b EL Woodward, The Age of Reform, 1815–1870 (1938), pp. 325–30
 9. ^ Malcolm Chase. Chartism: A New History (2007)
 10. ^ EL Woodward. The Age of Reform, 1815–1870 (1938), pp. 354–57.
 11. ^ Bernard Semmel, The Rise of Free Trade Imperialism (Cambridge University Press, 1970) ch 1
 12. ^ David McLean. "Finance and "Informal Empire" before the First World War", Economic History Review (1976) 29#2 pp. 291–305 , at jstor.org
 13. ^ Roman Golicz. "The Russians Shall Not Have Constantinople", History Today (2003) 53#9, pp. 39–45
 14. ^ Orlando Figes. The Crimean War: A History (2012)
 15. ^ Richard Millman, Britain and the Eastern Question 1875–1878 (1979)
 16. ^ Amanda Foreman. A World on Fire: Britain's Crucial Role in the American Civil War (2012)
 17. ^ Frank J. Merli; David M. Fahey (2004). The Alabama, British Neutrality, and the American Civil War . Indiana UP p. 19. ISBN 0253344735 .  
 18. ^ AJP Taylor. The Struggle for Mastery in Europe: 1848–1918 (1953), Chapter 12.
 19. ^ Denis Judd. Boer War (2003)
 20. ^ Christine Kinealy. This Great Calamity: The Irish Famine 1845–52 , Dublin: Gill & Macmillan, 1994; ISBN 0-7171-1832-0 , p. 354
 21. ^ Cecil Woodham-Smith . The Great Hunger: Ireland 1845–1849 (1962), London, Hamish Hamilton: 31
 22. ^ Walter L. Arnstein, Queen Victoria (2003)
 23. ^ Lynne Vallone. "Victoria", History Today , 2002 52(6): 46–53
 24. ^ John Vincent. "Was Disraeli a failure?", History Today (October 1981) 31#10, pp. 5–8 online
 25. ^ Richard Aldous. The Lion and the Unicorn: Gladstone vs. Disraeli (2007) excerpt and text search
 26. ^ JP Parry. "Disraeli and England", Historical Journal (September 2000), 43#3 pp. 699–728 in JSTOR
 27. ^ Maurice Cowling. 1867: Disraeli, Gladstone and revolutiont (1967).
 28. ^ Jonathan Parry. "Disraeli, Benjamin, earl of Beaconsfield (1804–1881)", Oxford Dictionary of National Biography (2004); online edn, May 2011 accessed 23 February 2012 doi : 10.1093/ref:odnb/7689
 29. ^ HCG Matthew, "Gladstone, William Ewart (1809–1898)", Oxford Dictionary of National Biography (2004); online edn, May 2011
 30. ^ David Steele, Lord Salisbury: A Political Biography (Routledge, 2001), p. 383
 31. ^ Robert Blake, The Conservative Party from Peel to Churchill (1970), p. 132.
 32. ^ PT Marsh, The Discipline of Popular Government: Lord Salisbury's Domestic Statecraft, 1881–1902 (Hassocks, Sussex, 1978), p. 326.
 33. ^ Paul Smith, Lord Salisbury on Politics. A Selection from his Articles in the Quarterly Review, 1860–1883 (Cambridge, 1972), p. 1
 34. ^ HCG Matthew, ed. Gladstone Diaries, (1990) X, pp. cxxxix–cxl
 35. ^ Maurice Cowling. Religion and Public Doctrine in Modern England (2 vol. 1980–85), vol I, p. 387.
 36. ^ Rebecca Probert. "Living in Sin", BBC History Magazine (September 2012); G. Frost, Living in Sin: Cohabiting as Husband and Wife in Nineteenth-Century England (Manchester UP 2008)
 37. ^ HCG Matthew. "George V (1865–1936)", Oxford Dictionary of National Biography (2004); online edn, January 2008.
 38. ^ George Dangerfield. The Strange Death of Liberal England: 1910–1914 (1935)
 39. ^ Ross McKibbin. Parties and People: England, 1914–1951 (2010)
 40. ^ For a good survey see IFW Beckett. The Great War: 1914–1918 (2nd ed. 2007)
 41. ^ Adrian Gregory (2008). The Last Great War: British Society and the First World War . Cambridge University Press. ISBN 9780521728836 .  
 42. ^ Ian FW Beckett. The Home Front, 1914–1918: How Britain Survived the Great War (2006) excerpt and text search
 43. ^ Arthur Marwick. The Deluge: British Society and the First World War (1965)
 44. ^ David Stevenson (2011). With Our Backs to the Wall: Victory and Defeat in 1918 . Harvard UP p. 370. ISBN 9780674062269 .  
 45. ^ Niall Ferguson . The Pity of War (1998), p. 249
 46. ^ The Great War in figures.
 47. ^ Comments by Collins re truce
 48. ^ Comments by Collins re truce
 49. ^ Order in Council of 3 May 1921 (SR&O 1921, No. 533). Their constitutional roots remained the Act of Union , two complementary Acts, one passed by the Parliament of Great Britain , the other by the Parliament of Ireland .
 50. ^ Northern Ireland Parliamentary Report, 7 December 1922 and Anglo-Irish Treaty, sections 11 & 12 .
 51. ^ Northern Ireland Parliamentary Report, 7 December 1922
 52. ^ Northern Ireland Parliamentary Report, 13 December 1922, Volume 2 (1922); pp 1191–1192
 53. ^ Emma Quinn; Emma Quinn, John Stanley, Corona Joyce, Philip J. O'connell (2008). Handbook on Immigration and Asylum in Ireland 2007 . ESRI. pp. 26–. ISBN 978-0-7070-0274-3 . Retrieved 4 November 2012 .  
 54. ^ Jenkins 2006 , p. 8.
 55. ^ "State of Ireland—Adjourned Debate (Fourth Night) (House of Commons Sitting of 16 February 1844)" . The Parliamentary Debates , 3rd Series, Volume 72. London: Parliament of the United Kingdom . column 1016.  
 56. ^ Quoted in Jenkins 2006 , p. 43.
 57. ^ Jenkins 2006 , pp. 47–48.
 58. ^ Jenkins 2006 , p. 49.
 59. ^ Jenkins 2006 , p. 10.
 60. ^ Biagini, [ full citation needed ] 2.
 61. ^ a b Hoppen, [ full citation needed ] 567
 62. ^ Morton, [ full citation needed ] 79
 63. ^ Biagini, 9
 64. ^ Kendle, [ full citation needed ] 44
 65. ^ Kendle, 45
 66. ^ Biagini, 10
 67. ^ [1]
 68. ^ Boyce, 39
 69. ^ Boyce, 28
 70. ^ Boyce, pp 47–48
 71. ^ Biagini, p 51
 72. ^ Churchill, Winston (1929). The Aftermath . New York: Charles Scribner's Sons. faqe 290 . Retrieved 9 June 2013 .  

Burimet [ redaktoni ]

Lidhje të jashtme [ redaktoni ]

Paraprirë nga
Kingdom of Great Britain
1707–1801
Kingdom of Ireland
1541–1801
United Kingdom of Great Britain and Ireland
1801–1922
Pasua nga
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
1922–present
Irish Free State
1922–1937
Marrë nga